
Takiej sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej dawno nie było. Rzecznik MSWiA tłumaczy
Presja migracyjna przy granicy polsko-białoruskiej nie ustaje. Rzecznik MSWiA przekazał właśnie najnowsze dane.
Granica Polska-Białoruś: Migranci Rezygnują? Skuteczność Służb
Presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej, którą od miesięcy wywołuje reżim Łukaszenki, wyraźnie słabnie. Najnowsze dane przekazane przez rzecznika MSWiA Jacka Dobrzyńskiego pokazują, że w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku polskie służby odnotowały aż o 3000 mniej prób nielegalnego przekroczenia granicy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W 2023 roku było ich 9376, a w tym roku – spadek jest wyraźny.
Co więcej, skuteczność polskich służb w odpieraniu ataków migrantów wzrosła z 80% do niemal 100%. Tysiące żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i policjantów codziennie ryzykują własnym życiem, by zapewnić bezpieczeństwo nie tylko Polakom, ale i całej Unii Europejskiej. Według Dobrzyńskiego, to właśnie dzięki ich determinacji Polska może czuć się dziś bezpieczna.
Mimo tego, incydenty wciąż się zdarzają. 15 maja Straż Graniczna odnotowała prawie 140 cudzoziemców próbujących nielegalnie dostać się do Polski. Doszło do kolejnych ataków – polskie patrole były obrzucane kamieniami, a jeden z pojazdów Straży Granicznej został uszkodzony. W poprzednich dniach liczba prób przekroczenia granicy wynosiła odpowiednio 90 i 65.
Eksperci zwracają uwagę, że działania reżimu białoruskiego mają na celu wywołanie chaosu w Unii Europejskiej i odciągnięcie uwagi od Ukrainy. Jednak ostatnie dane jasno pokazują, że Polska skutecznie broni swojej granicy, a presja migracyjna – przynajmniej na razie – wyraźnie słabnie.