
Wystartowała konferencja CPAC w Jasionce. Niezwykły prezent ks. Duszkiewicza dla organizatorów
Krzyż, który łączy – wyjątkowy gest na inauguracji CPAC Polska
W Jasionce koło Rzeszowa ruszyła pierwsza w Polsce konferencja środowisk konserwatywnych CPAC, wydarzenie o globalnym prestiżu, które do tej pory odbywało się m.in. w USA, Australii, Japonii czy na Węgrzech. Już na otwarciu atmosfera była pełna symboliki i odniesień do wartości chrześcijańskich – konferencję rozpoczęto wspólną modlitwą prowadzoną przez biskupa Stanisława Jamrozika. Hierarcha podkreślił, jak ważna jest obrona rodziny, małżeństwa, narodu i zasad moralnych, zachęcając do modlitwy o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy chcą czynić świat lepszym miejscem.
Wyjątkowym momentem inauguracji był gest księdza Tomasza Duszkiewicza, który wręczył organizatorom podzielony krzyż drohiczyński – symbol, który ma przypominać, że choć ludzie dzielą krzyż, to łączy ich sieć Chrystusa. Duszkiewicz nawiązał do słów papieża Leona XIII, podkreślając rolę nadziei i potrzebę niesienia pokoju oraz pozytywnych wartości w świat. Ten gest stał się mottem przewodnim wydarzenia: Chrystus łączy, a nie dzieli – i to właśnie wokół tej myśli powinni skupiać się uczestnicy konferencji.
Wśród gości i prelegentów CPAC Polska znaleźli się prezydent Andrzej Duda, sekretarz ds. bezpieczeństwa narodowego USA Kristi Noem, przewodniczący American Conservative Union Matt Schlapp wraz z żoną Mercedes, prezes Heartland Institute, ekspert ds. klimatu James Taylor, były premier Mateusz Morawiecki oraz liderzy ruchów konserwatywnych z Europy i świata. Szczególną uwagę zwróciła obecność Eduardo Verásteguiego – twórcy głośnego filmu „Sound of Freedom”, który opowiada o walce z handlem dziećmi.
Konferencja CPAC Polska to nie tylko miejsce spotkań polityków i ekspertów, ale przede wszystkim platforma do rozmowy o wartościach, które są fundamentem konserwatywnej Polski: rodzinie, wierze i wolności. To wydarzenie ma szansę stać się impulsem do dalszej integracji środowisk prawicowych w kraju oraz mocnym sygnałem, że Polska nie zamierza rezygnować z obrony swojej tożsamości i tradycji.