110 lat od męczeńskiej śmierci.
"Ta młodziutka córka Kościoła tarnowskiego, swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych. Do chłopców i dziewcząt. Do mężczyzn i kobiet. Mówi o wielkiej godności kobiety, o godności ludzkiej osoby. Tak więc święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka” – mówił papież Jan Paweł II
Błogosławiona Karolina Kózkówna, często nazywana po prostu Karoliną, jest polską męczenniczką i dziewicą, która żyła na przełomie XIX i XX wieku. Urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w Zabawie, a zmarła tragicznie 18 listopada 1914 roku. Karolina była szczególnie znana z życia w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi oraz z poświęcenia dla innych.
Zginęła w siedemnastym roku życia, 18 listopada 1914 roku, na początku I wojny światowej. Carski żołnierz uprowadził ją przemocą i bestialsko zamordował, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Po kilkunastu dniach, 4 grudnia 1914 r., w pobliskim lesie znaleziono jej zmasakrowane ciało.
Jej kult się rozwija. Bł. Karolina patronuje m.in. Ruchowi Czystych Serc, Szkolnym Kołom Caritas, Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży, Miasteczku Modlitewnemu. Jej sarkofag znajduje się pod ołtarzem kościoła w Zabawie.
- Jest dla nas wzorcem, bo skoro ona osiągnęła świętość, to wiemy, że naśladując ją, jesteśmy na dobrej drodze. I w takiej wspólnocie na pewno umacniamy się przez spotkania formacyjne, na których dyskutujemy o naszej wierze, aktualnych problemach, które się pojawiają, dzielimy się swoimi doświadczeniami i regularnie spotykamy się na Eucharystii i czuwaniach modlitewnych - mówiła Monika Pławecka, przedstawicielka Ruchu Czystych Serc z Limanowej na antenie Polskiego Radia
Źródło: udostepnijto.pl