Kiedy Rosja się podda? 3 scenariusze
Udana kontrofensywa sił ukraińskich na wschodzie postawiła Putina w rozpaczliwej sytuacji, powiedział 2 października David Petraeus, były dyrektor CIA i emerytowany generał armii amerykańskiej. „Rzeczywistość pola bitwy, z którą się mierzy, jest, jak sądzę, nieodwracalna” – powiedział. Doprecyzował, że nawet użycie przez Moskwę taktycznej broni jądrowej, którym Putin bezpośrednio zagraża Zachodowi, niczego nie zmieni.
Jednocześnie Petraeus dodał: „Musi być jakiś początek negocjacji, jak powiedział prezydent Zełenski, i to będzie koniec”.
Po publicznej „ aneksji” okupowanych przez Kreml terytoriów Zełenskij powiedział: będzie prowadził negocjacje pokojowe z nowym rosyjskim przywódcą, ale nie z Putinem.
W obecnej sytuacji prezydent Ukrainy ma wybór. Ale rosyjski dyktator, podobnie jak wszyscy przywódcy BP, ma coraz mniej możliwości działania. Prędzej czy później dojdzie do sytuacji, w której Kreml sam zacznie szukać okazji, by zasiąść do stołu negocjacyjnego z Zełenskim i S-ką — i to nie dla wytchnienia na froncie, ale dla własnego zbawienia .
Co może sprawić, że Moskwa błaga o pokój? Z pomocą ekspertów — obserwatora wojskowego Jurija Karina, eksperta wojskowego organizacji Information Resistance Ołeksandr Kovalenko, politologa Jewhena Magdy i politologa Wołodymyra Fesenko — opracowali trzy najbardziej prawdopodobne opcje rozwoju wydarzeń, które sprowadzą Kreml na stół negocjacyjny.