TYLKO U NAS. KO atakuje prezydenta. Cenckiewicz przestrzega
„Myślę, że prezydent musi być lepiej chroniony, od strony takiej bardziej społecznej. Musimy sobie zdać sprawę wszyscy co do tego, jaką wartością jest zwycięstwo Karola Nawrockiego i żaden z nas nie powinien pozwolić na to, żeby imię prezydenta, urząd prezydenta, żeby głowa państwa polskiego była w ten sposób poniewierana i szargana” - powiedział na antenie Telewizji wPolsce24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Sławomir Cenckiewicz, komentując ataki Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Karola Nawrockiego.
Czytaj dalej ➡
Źródło: wpolityce.pl
Co grozi za zniesławienie Prezydenta RP? Za publiczne zniesławienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 135 § 2 Kodeksu karnego) grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
To jedno z najsurowszych przestępstw zniesławienia w polskim prawie – wyższa kara niż za zniesławienie zwykłego obywatela, posła czy sędziego.
W praktyce najczęściej kończy się to zawieszeniem, grzywną albo ograniczeniem wolności, ale sam fakt, że górna granica to 5 lat więzienia, sprawia, że sprawa jest traktowana bardzo poważnie.
Dodatkowo możliwe jest też oskarżenie z art. 212 kk (zwykłe zniesławienie) – do 1 roku pozbawienia wolności albo grzywna, a w przypadku najcięższych ataków – nawet kumulacja obu artykułów.
Czy będą realne konsekwencje? To już zależy od tego, jak mocno i w jakiej formie KO będzie kontynuować kampanię, oraz czy prezydent / jego kancelaria zdecydują się złożyć prywatny akt oskarżenia.



